Dochádzkový systém: 5 tipov, ako efektívne zvládnuť home office

Práca z domu so sebou prináša mnohé nespochybniteľné výhody. Pokojné prostredie bez hluku open office zvyšuje produktivitu a môže sa zdať, že vytúžená rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je na dosah. Aj doma však na vás číhajú nástrahy v podobe rôznych rozptýlení a pokušení. Ako im efektívne odolávať?

Začnite pracovať skoro

Pracujete v kancelárii? Potom vás potreba dopraviť sa do práce núti vstať skoro. Doma je presun z pod periny k počítaču zvyčajne náročnejší. Ak si však k úlohám sadnete hneď ráno, váš progres pri ich dokončovaní môže byť počas dňa oveľa výraznejší. 

Nemusíte vstávať s prvými lúčmi slnka, skúste ale začať pracovať na projektoch hneď po zobudení len so šálkou kávy po ruke. Možno zistíte, že ste ranné vtáča a stihnete urobiť kopec roboty ešte predtým, ako vás zastaví hlad alebo prvá krátka prestávka. 

Tvárte sa, že idete do roboty

Efektívny spôsob, ako nebyť stratený počas HO, je imitácia rannej prípravy do práce. Mentálne spojenie, ktoré sme si vytvorili medzi výkonom a kanceláriou a ktoré nás núti byť produktívnymi, nemusíme stratiť ani pri práci z domu. Toto riešenie pomôže najmä tým, ktorí sú skôr kancelárske typy a dlhodobý home office im robí problémy. 

Nastavte si budík, uvarte kávu alebo prichystajte raňajky. Umyte sa a oblečte si veci, ktoré bežne nosíte do kancelárie. Kompletne sa pripravte na deň mimo domova a potom si sadnite za počítač. Takáto príprava vám môže pomôcť prekonať fázu večného posúvania budíka a otáčania sa na druhý bok pod teplou prikrývkou.  

Zmeňte svoje rozptýlenia na užitočné

Čo si budeme hovoriť, každý občas potrebuje krátku prestávku. Skúste zmeniť svoje najväčšie domáce rozptýlenia na užitočné a siahnite po nich počas prestávok. Či už je to hra v smartfóne, kniha alebo napríklad gitara. Určite si čas oddychu a zahrajte si pár akordov, absolvujte jeden level alebo si prečítajte niekoľko strán v knižke.

Určením presného času prestávky sa budete môcť viac sústrediť na prácu. Zároveň sa budete mať na čo tešiť. Zabránite tak konštantnému pokúšaniu odísť od rozrobených vecí a vyhnete sa večným prázdnym pohľadom na bielu stenu. 

Zefektívnite pracovné procesy

Základom úspešného home officu je jednoduchosť. V pracovných procesoch, ale aj v prostredí. Čím viac vecí máte okolo seba, tým menej sa dokážete sústrediť na prácu. Máte problém nájsť dôležité dokumenty, pretože sa váľajú všade okolo vás? Buďte minimalistickí a zbavte sa všetkého, čo aktuálne k práci nepotrebujete.

Minimalizmus aplikujte aj na svoj počítač. Podľa všeobecného pravidla udržujte pracovnú plochu čo najčistejšiu, len so základnými súbormi aplikáciami, ktoré potrebujete k práci. Jednoduchá organizácia a čistý pracovný stôl vám pomôžu sústrediť sa na každodenné úlohy. 

Sledujte dochádzku jednoduchšie

Ak ste manažérom alebo zamestnávateľom a chcete sledovať dochádzku svojich zamestnancov aj počas práce z domu, tiež k tomu pristúpte čo najjednoduchšie. Dochádzkový systém Fingera vám umožní administráciu dochádzky online.

Na evidenciu dochádzky, prestávok v práci a podobne, môžete využiť online terminál priamo vo vašom webovom prehliadači. 

Počas dlhodobej práce z domu určite oceníte mobilnú aplikáciu Fingera Mobile. Tá vám umožní plnohodnotne využiť dochádzkový systém vrátane geolokácie prostredníctvom mobilu. Jednoduchú evidenciu a rýchle prehľady využijete na všetkých zariadeniach so systémom Android a iOS.  

Efektivita je počas práce z domu prvoradá. Aplikujte niektorý z našich tipov a odmenou vám bude zvýšená produktivita a radosť z dokončených úloh.